Poniżej zamieszczamy najciekawsze pytania nadesłane przez odwiedzających naszą stronę, wraz z odpowiedziami. Dziękujemy naszym Respondentom za współpracę w rozwijaniu niniejszego działu.


 
  Jakie kwiaty i jak duży bukiet kupić na zaręczyny dla narzeczonej i jej mamy? Co mam powiedzieć jej rodzicom przy obiedzie i w którym momencie, jeśli tydzień wcześniej zaręczyłem się z moją ukochaną i włożyłem pierścionek na jej palec?
Rodzice narzeczonej powinni zostać przez nią uprzedzeni o celu tej szczególnej wizyty. Jeśli to możliwe, kawalerowi towarzyszą jego rodzice. Oświadczyny to okazja do tego, by rodzice obojga poznali się i nawiązali przyjazne relacje.

Na początku wizyty wręczane są upominki:
- dla narzeczonej – bukiecik jej ulubionych kwiatów, najlepiej w kolorze czerwonym, symbolizującym gorące uczucie,
- dla przyszłej teściowej – większy bukiet (uzależniony w zasadzie od zasobności portfela), najlepiej z tradycyjnych róż lub innych eleganckich kwiatów, zróżnicowanych kolorystycznie, ewentualnie dodatkowo bomboniera w dobrym gatunku,
- dla przyszłego teścia – ulubiony alkohol – jednak z tzw. „wyższej” półki (szampan, whisky, koniak).

Najlepszy czas na kulminację, czyli oficjalne poproszenie o rękę dziewczyny, to chwila, kiedy wszyscy zasiądą do stołu. Wówczas chłopak wstaje i wypowiada słowa podobne do tych: „Jak Państwo wiecie, kochamy się i postanowiliśmy się pobrać. Chcemy, abyście pierwsi się o tym dowiedzieli”.

Gdy rodzice narzeczonej wyrażą akceptację (a wcześniej pierścionek nie został podarowany), kawaler wyciąga pudełeczko z kieszeni marynarki i zakłada przyszłej małżonce na palec. Powinien też czule ją pocałować.

Źródło: doświadczenia własne, Z. K. Dembek „Wesele polskie”

powrót
 
 
|
 
English