Poniżej zamieszczamy najciekawsze pytania nadesłane przez odwiedzających naszą stronę, wraz z odpowiedziami. Dziękujemy naszym Respondentom za współpracę w rozwijaniu niniejszego działu.


 
  Wystąpiłam z prośbą do kierownika USC w swoim mieście z prośbą o udzielenie ślubu poza Urzędem i otrzymałam decyzję odmowną. Nie wiem, co dalej zrobić i gdzie szukać pomocy. Takie śluby są organizowane na terenie całej Polski - sama w ubiegłym roku byłam gościem na ślubie udzielanym na statku w porcie w Kołobrzegu.
Rozumiem Pani rozczarowanie, spotyka ono niestety sporą część Par. Prawda jest taka, że możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza USC zależy de facto wyłącznie od dobrej woli Kierownika oraz jego interpretacji przepisów. Prawo bowiem ani wprost nie zabrania przeprowadzania ceremonii poza lokalem Urzędu, ale też nigdzie w przepisach nie ma wskazania, że USC musi przystać na taką prośbę. W związku z tym zjawisko najlepiej opisuje powiedzenie „co kraj to obyczaj” – jedne urzędy „wychodzą”, inne nie. Przy czym te drugie są niestety w znakomitej większości. Ostatnio poszukiwałam przychylnego urzędu w regionie wskazanym przez naszych Klientów. Na 21 gmin, z którymi rozmawiałam, tylko w 3 wyrażono wolę spełnienia woli Młodej Pary i udzielenia ślubu w plenerze.

Jedyne, co zatem mogę poradzić Pani na bazie własnych doświadczeń, to, jeśli oczywiście ślub poza USC jest dla Państwa priorytetem, najpierw znaleźć USC otwarty na Państwa oczekiwania, a następnie miejsce ślubu znajdujące się na terenie jego działania. Należy pamiętać, że obowiązuje ścisła rejonizacja, to znaczy, że np. Kierownik USC z Wrocławia nie może udzielić ślubu w Jeleniej Górze.

Warto także skontaktować się z konsultantami ślubnymi w interesującym Państwa regionie. Zapewne będą posiadali wiedzę o tym, w których miejscowościach można liczyć na pozytywne załatwienie sprawy.

Przy okazji wspomnę, że Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych, którego członkiem mam przyjemność być, prowadzi działania lobbingowe i społeczne na rzecz usankcjonowania odpowiednich przepisów prawnych. Wedle informacji uzyskanych z MSWiA nowelizacja może jednak nastąpić nie prędzej, niż w 2013 roku.

Życzę spełnienia marzeń!

powrót
 
 
|
 
English