Poniżej zamieszczamy najciekawsze pytania nadesłane przez odwiedzających naszą stronę, wraz z odpowiedziami. Dziękujemy naszym Respondentom za współpracę w rozwijaniu niniejszego działu.


 
  Jestem ojcem Panny Młodej. Będę prowadził moją córkę do ołtarza. Jak powinno wyglądać wprowadzenie, co powinienem powiedzieć, gdy będę „przekazywał ją” Narzeczonemu?
Chwilę przed rozpoczęciem mszy ślubnej Pan Młody, wprowadzony do kościoła przez swoich rodziców, staje przy krzesłach przygotowanych dla Młodej Pary.
Panna Młoda wraz z ojcem ustawiają się w kruchcie kościoła w oczekiwaniu na sygnał do rozpoczęcia ceremonii (dźwięk dzwonka, a po nim zaintonowanie utworu rozpoczynającego mszę). Następnie kroczą powoli w stronę ołtarza – Narzeczona po prawej stronie – i podchodzą do Pana Młodego. Jeśli Panna Młoda ma welon osłaniający twarz, ojciec odsłania go i ucałowawszy córkę (najczęściej w czoło), oddaje ją wybrankowi.
Nie ma konkretnych zwyczajów i praktyk dotyczących wypowiedzi towarzyszących tej chwili. W zasadzie może się to odbyć bez słów, ojciec może jednak serdecznym gestem podać przyszłemu zięciowi dłoń (jak w geście powitania) i powiedzieć kilka zdań od serca, na przykład: „Oddaję Ci rękę mojej córki. Kochaj ją, tak jak ja ją kocham. Opiekuj się nią i szanuj”.
Pan Młody całuje Narzeczoną w dłoń i pomaga jej zająć miejsce (Panna Młoda po prawej stronie), ojciec natomiast odchodzi do swojej ławki i rozpoczyna się ceremonia.

powrót
 
 
|
 
English