Poniżej zamieszczamy najciekawsze pytania nadesłane przez odwiedzających naszą stronę, wraz z odpowiedziami. Dziękujemy naszym Respondentom za współpracę w rozwijaniu niniejszego działu.


 
  Chciałam się dowiedzieć, w jakiej kolejności mają iść do ołtarza druhny, drużbowie i Pan Młody - ja będę prowadzona przez ojca. Czy druhny mają czekać przy ołtarzu z Młodym czy iść przede mną?
Jeśli kierować się tradycją, ścisły porządek byłby następujący: matka, dziadkowie, rodzeństwo i dalsza rodzina Panny Młodej, rodzice druhenek sypiących kwiaty i niosących welon. Dalej dziadkowie, rodzeństwo i krewni Pana Młodego oraz rodzice chłopca niosącego poduszkę z obrączkami. Następnie druhny i drużbowie oraz chłopczyk z obrączkami. Na końcu Pan Młody w asyście rodziców. Gdy ksiądz da znak do rozpoczęcia ceremonii i zabrzmi otwierający ją utwór, do kościoła wchodzą dziewczynki sypiące kwiaty, a tuż za nimi Panna Młoda prowadzona przez ojca.

Odnośnie budowania orszaku weselnego i umiejscowienia w nim druhen możemy dziś także kierować się własnymi pomysłami i wyobrażeniami. Scenariusz zaś może przyjąć jedną z trzech następujących postaci: gdy goście schodzą się do kościoła, Pan Młody oczekuje przy ołtarzu w asyście drużbów (którzy służą mu wsparciem i otuchą przed czekającym go wydarzeniem). Orszak druhen natomiast:
- oczekuje wraz z nimi przed ołtarzem lub
- poprzedza wejście Panny Młodej prowadzonej przez ojca lub
- postępuje kilka kroków za Panną Młodą i jej ojcem.

Dobrze jest „powołać” tę samą liczbę druhen i drużbów, aby tworzyli pary. Teoretycznie liczba tych par powinna być nieparzysta.

powrót
 
 
|
 
English